Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
czwartek,01 października
Imienieny:
Danuta, Igor, Remigiusz
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
MIESZKAŃCY RŻUCHOWA PIELĘGNUJĄ HISTORIĘ SWOJEJ WSI
obrazek
Stowarzyszenie "Nasz Rżuchów i Kropka", działające we wsi Rżuchów w gminie Sadowie, planuje wydać kolejną książkę o swojej miejscowości. Pierwsza została wydana kilka lat temu. Zawiera opis historii Rżuchowa od XII wieku do połowy XX wieku.

Pojawiło się tam wiele ciekawostek, m.in. dotyczących rozkwitu przemysłu związanego z Ostrowcem Świętokrzyskim. W Rżuchowie istniała kopalnia węgla, była też wytwórnia naczyń fajansowych.

Jak informuje Łukasz Chlebny, wiceprezes stowarzyszenia, po wydaniu pierwszej książki mieszkańcy zainteresowali się jeszcze bardziej, zaczęli przekazywać pamiątki po dawnym Rżuchowie, który dla młodych mieszkańców wsi jest już odległą historią. Zgromadzono już ok. 600 zdjęć, ale w książce pojawią się też inne materiały.

- Od czasów powojennych funkcjonowało u nas koło gospodyń wiejskich. Otrzymaliśmy zeszyty z przepisami oraz dwa zeszyty z piosenkami - mówi Łukasz Chlebny. Jak zaznacza, są to materiały z lat 50., 60., czy 70. Jeden z nich podarowała członkini tego koła Kazimiera Chodzyńska. Kolejne dwa zeszyty z przyśpiewkami są własnością Wacławy Moroń.

Jak mówi Łukasz Chlebny, prawdziwym białym krukiem wśród zdjęć jest to, które przedstawia wyroby fajansowe, wykonane we Rżuchowie.

W Rżuchowie mieszka około 300 osób. Jest to sołectwo, które posiada jedynie świetlicę wiejską. Zbigniew Sadło, sołtys oraz członek stowarzyszenia prosi osoby, które posiadają jakieś ciekawe pamiątki związane z miejscowością, o ich udostępnienie na potrzeby książki.

- Mogą to być fotografie, ciekawe dokumenty. Zależy nam na zdjęciach. Nie możemy np. znaleźć zdjęć starego dworu, który u nas stał, były też wiatraki - informuje Zbigniew Sadło.

Łukasz Chlebny podkreśla, że książki mają przypominać tej małej społeczności, że ich wieś także posiada swoją ciekawą historię.
- To nasz rżuchowski wielki ogień, podtrzymywanie historii. To pokazuje, że jesteśmy wyjątkową społecznością - mówi Łukasz Chlebny.Do 2014 nazwa miejscowości brzmiała Rzuchów. Po interwencji mieszkańców udało się przywrócić historyczną nazwę Rżuchów. Druga książka o Rżuchowie zostanie wydana prawdopodobnie w przyszłym roku. http://www.radio.kielce.pl/pl/post-98108


Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ