Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
sobota,07 grudnia
Imienieny:
Agata, Ambroży, Marcin
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Zabytki
obrazek
Nasza miejscowość praktycznie nie posiada zabytków.Jedynymi perełkami są kapliczki przydrożne. Jedna z nich znajduje się w centrum Rżuchowa.Jest to kapliczka z roku 1807.Druga znajduje się tuz obok DK nr 9. Jest to figurka z roku 1819.Przedstawia Św.Jana Nepomucena.Jan Nepomucen urodził się około roku 1348 prawdopodobnie w czeskim Pomuku (obecnie Nepomuku).

Był notariuszem biskupa oraz proboszczem Pragi. Na studia został wysłany do Padwy. Ukończył je jako doktor prawa. Po powrocie do kraju zostaje mianowany – proboszczem, następnie kanonikiem, archidiakonem i wikariuszem generalnym.

W czasie trwającego sporu z Władysławem IV Luksemburczykiem a arcybiskupem Pragi Jan Nepomucen, będący wówczas mediatorem, zostaje uwięziony przez króla i poddawany torturom. Po tych męczarniach wrzucono go do rzeki Wełtawy.

Kronika Tomasza Ebendorfera z Haselbach z roku 1450 mówi, że św. Jan zginął, ponieważ odmówił wyjawienia tajemnicy spowiedzi żony króla – królowej Zofii. Kult Jana rozwijali głównie jezuici. Święty został beatyfikowany w roku 1721, a kanonizowany w 1729.

W kalendarzu liturgicznym dniem Świętego Jana Nepomucena-Nepomuka jest 21 maja. Święty jest patronem zakonu jezuitów oraz Pragi, spowiedników, dobrej sławy, szczerej spowiedzi, tonących. Jest orędownikiem podczas powodzi.

W ikonografii Jan Nepomucen ukazywany jest w stroju kapłana, w sutannie, rokiecie, birecie. W ręku trzyma palmę męczeńską. Czasami trzyma palec na ustach, co symbolizuje zachowana tajemnicę. Jego atrybuty to książka, klucz, kłódka, krzyż w dłoni, most, z którego został zrzucony, zapieczętowany list, pieczęć, wieniec z pięciu gwiazd, wieniec z gwiazd z w środku napisanym TACUI – „milczałem”, zamek oraz woda.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ